Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Instrumente muzicale coreene(III)

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Instrumente muzicale coreene(III) Empty Instrumente muzicale coreene(III) Mier Aug 17, 2011 6:34 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Haegeum-ul este un instrument muzical coreean cu corzi,semanand cu o vioara.Are o tija asemanatoare unui gat,o cutie de sunet goala,din lemn si doua corzi de matase,si este tinut vertical pe genunchiul cantaretului si cantat cu ajutorul unui arcus,asemanator viorii.
Sohaegeum-ul este o versiune modernizata a viorii,folosita doar in Coreea de Nord.
Cu haegeum-ul am facut cunostinta in serialul "Dong-Yi",si ea cantand la un astfel de intrument.

Instrumente muzicale coreene(III) 17161379y94mew7

Daegeum
Daegeum-ul este un flaut mare,transversal,confectionat din bambus.Ea are o membrana bazaitoare,dar care ii ofera un timbru special.Era folosita la curtea regala,dar si ca acompaniament pentru cantecele populare.De asemenea este folosita in muzica clasica contemporana sau in coloana sonora a filmelor.
Din familia flautului mai fac parte si junggeum si sogeum,dintre care nici unul nu are o membrana bazaitore,ca a daegeum-ului.Cele trei impreuna sunt cunoscute ca samjuk,primele flauturi ale regatului Silla.
Istorie
-potrivit folclorului coreean,daegeum-ul a fost inventat atunci cand regele Sinmun al Sillei a fost infomat de catre Park Suk Jung,ingrijitorul oceanului, in 618 ca o mica insula plutea spre templul budist in Marea Japoniei.Regele a ordonat ingrijitorului soarelui sa testeze vremea,pentru a afla daca acest lucru ii va aduce noroc.Ingrijitoul i-a spus regelui ca un rege mort care s-a transformat intr-un dragon al marii,si doi mari razboinici dau un dar Sillei pentru a fi protejata,iar daca regele va vizita marea,va primi un dar nepretuit.Regele a trimis in curand o persoana dupa dar.Persoana aceea a spus ca un bambus din varful insulitei devine doi bambusi dimineta si unul seara.In ziua urmatoare,lumea a fost zguduita,vantul batea foarte tare,iar intunericul a cuprins lumea pentru o saptamana.Cand regele in persoana s-a dus pe insula,a aparut un dragon care i-a spus ca bambusul din varf trebuie taiat,facut flaut,si suflat,in lume va fi din nou pace.Regele a taiat bambusul si a facut un flaut din el,numindu-l Man Pa Sik Juk.
Instrumente muzicale coreene(III) 17163243qenvidwd

2Instrumente muzicale coreene(III) Empty Re: Instrumente muzicale coreene(III) Mier Aug 17, 2011 9:50 pm

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Sursa:Wikipedia

3Instrumente muzicale coreene(III) Empty Re: Instrumente muzicale coreene(III) Mar Sept 06, 2011 2:44 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Ador instrumentul acesta
Imi plake poza pe care ai pus-o

4Instrumente muzicale coreene(III) Empty Re: Instrumente muzicale coreene(III) Joi Sept 29, 2011 4:32 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Multumesc:D

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum