Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Lady Mi-shil

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Lady Mi-shil Empty Lady Mi-shil Mar Iul 26, 2011 7:19 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Mishil(540?-600?)este o figura istorica importanta a Sillei,dupa cum scrie este scris in Hwarang Segi.Potrivit acesteia,Mishil a fost fiica lordului Mijinbu,bunica ei fiind Printesa Samyeop,fiica regelui Beopheung.Mma ei a fost doamna Myodo,sora reginei-mama Sado(consoarta regelui Jinheung.Prin intermediul acestor relatii ea a obtinut rangul de jingol,nobil in sistemul aristocratic.

A obtinut puterea prin intermediul relatiilor cu diferiti regi ai Sillei si ai nbililor Pungwolju;a fost sotia Lordului Sejong(ranc 6 Pungwolju),iubita Generalului Seolwon(ranc 7 Pungwolju)si a fost concubina a trei regi succesivi ai Sillei:Jinheung,Jinji si Jinpyeong,fiind indragostita si de Printul Mostenitor Dongryeon.

Puterea ei enorma a fost demonstrata atunci cand a convins mai multi nobili sa-l detroneze e regele Jinji.2 dintre fii ei,Lorzii Hajong si Bojong au devenit Pungwolju de rangul 11 si,respectiv 16.

In "Secretele de le palat"Mishil(Ko-Hyun Jung)este implicata in unele evenimente care s-au intamplat dupa moartea adevaratei Mishil.Ea este portretizata ca fiind cea mai influenta persoana a curtii regale(fiind concubina regelui Jinheung),Pastratoarea Sigiliului si Wonhwa(patroana trupelor Hwarangilor).In plus,ea poseda o inteligenta care o face sa para si mai puternica.

Un exemplu al influentie ei este deposedarea regelui Jinji.Original,ea vroia sa fie regina regelui Jinji,dar acesta s-a razgandit,refuzand chiar sa-i recunoasca fiul.Astfel,Mishil,avand de partea ei nobilii si armata,a lansat o lovitura de stat,punand-ul pe printul Baekjeong(nepotul regelui Jinheung) pe tron.

Pentru a consolida baza ei politica,Mishil pune la cale exilul celor doua printese,Deok-man s Cheon-myeong,dar nu reuseste.

Familia:

-bunic din partea tatalui:lord Asi

-bunica din partea tatalui:printesa Samyeop

-bunic din partea mamei:Park Yong-Sil

-bunica din partea mamei:doamna Okjin

-tatal:lord Mijinbu

-mama:doamna Myodo

-frate mai mic:Misaeng Rang

Soti:

-Lord Sejong

-Lord Sadaham

-Seolwon Rang

-Regele Jinheung

-Printul Mostenitor Dongryun

-Regele Jinji

-Regele Jinpyeong

Copii:

-Lord Hajong

-Lord Okjong

-Lord Bojong

-Printul Sujong

-Printesa Banya

-Printesa Nanya

-Printesa Aesong

-Printesa Bohwa

Sursa : wikipedia
Lady Mi-shil 13169797fiwwxwqwl



Lady Mi-shil 35113784wksedzqem

2Lady Mi-shil Empty Re: Lady Mi-shil Mar Iul 26, 2011 1:03 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

am editat postarea deoarece este la fel cu cea de pe koreafilm desi spui ca ai tradus-o. Iti dau un sfat pe viitor. Sunt atatea informatii ! De ce trebuie sa traduceti exact ce e pe koreaflm, aceleasi informatii, acelasi format, tot? Adu inovatii, lucruri interesante. Fii sigura ca munca iti va fi apreciata. Am adaugat eu sursa. Daca se mai intampla sa postezi ceva fara sa precizezi sursa vei avea bara warn scazuta. Orice ai posta trebuie specificata sursa. Scrie si in regulament. Ai grija,



Ultima editare efectuata de catre sayong in Mar Iul 26, 2011 11:02 pm, editata de 1 ori

http://www.korea.forumgratuit.ro

3Lady Mi-shil Empty Re: Lady Mi-shil Mar Iul 26, 2011 9:42 pm

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Nu,nu e de pe koreafilm,pot sa jur,e de pe wikipedia,dar fiindca amandoua au fost traduse din engleza seamana.

4Lady Mi-shil Empty Re: Lady Mi-shil Mar Iul 26, 2011 11:04 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

pentru a evita asemenea confuzii specific sursa draga mea. Nu iti va lua mai mult de 10 secunde Smile

http://www.korea.forumgratuit.ro

5Lady Mi-shil Empty Re: Lady Mi-shil Mier Iul 27, 2011 11:20 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Multumesc de intelegere si imi pare rau daca am cauzat neplaceri.Smile

6Lady Mi-shil Empty Re: Lady Mi-shil Mier Iul 27, 2011 12:10 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

nu-i nimic

http://www.korea.forumgratuit.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum