Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

romania-coreea un tot unitar

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1romania-coreea un tot unitar Empty romania-coreea un tot unitar Dum Iul 24, 2011 3:13 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Cand am decis sa scriu despre acest subiect m-am panicat la inceput deoarece nu stiam ce asemanari sunt intre tari atat de diferite. Dar sunt o multime de asemanari intre noi, exista multi factori care ne unesc.
In primul rand, atat noi cat si ei suntem pasionati de dramele coreene, muzica lor speciala. O multime de coreeni sunt stabiliti la noi in tara si adora Romania. Majoritatea urmeaza Facultatea sud-coreeana de limbi est-europene, limba romana. O asemanare extrem de evidenta este vasalitatea excesiva din partea natiunilor puternice . Asa cum Romania s-a separat de Republica Moldova, si Coreea s-a divizat in Coreea de Nord si Coreea de Sud, cam in acelasi timp. De asemenea Romania este consemnata in cartile vechi ale Coreei cu numele de Neuk Ma Ni , avand prestigiul unei tari politicoase a Europei. Atat Romania cat si Coreea au parte de o istorie bogata datorita conducatorilor intelepti si curajosi din trecut, fapt pentru care aceste tari erau extrem de ravnite. Romania este una dintre putinele tari care foloseste pronume de politete, fapt ce in Coreea este esential. La noi sunt o multime de restaurante cu specific coreean pentru a usura situatia coreenilor din tara. Un lucru minunat este faptul ca tarile noastre au cam aceeasi marime. Un factor extrem dar extrem de important este prezenta Asociatiei Interculturala Romano-Coreeana ( Hansamo) care are ca scop promovarea valorilor culturale . Exista diferite asociatii si proiecte la care fac parte romanii iar desi Ambasada coreeana de la noi este foarte mica , ei vor sa se axtinda. Acestea sunt doar cateva dintre asemanari. Le-am ales pe ele mai evidente. Sper sa va placa

http://www.korea.forumgratuit.ro

2romania-coreea un tot unitar Empty Re: romania-coreea un tot unitar Dum Iul 24, 2011 4:24 am

Seo

Seo
Infirmiera

e foarte interesant, chiar nu m-am gandit niciodata sa deosebesc Coreea de Ramania. si asa cum ai zis si tu, sunt chiar multe asemanari intre aceste doua tari aflate la o distanta foarte mare una de cealalta. Banuiesc ca tu ai scris acest mic text si vreau sa te felicit, bravo! romania-coreea un tot unitar 3373798315

3romania-coreea un tot unitar Empty Re: romania-coreea un tot unitar Dum Iul 24, 2011 5:55 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

multumesc frumos. Da , eu am scris textul. Si voi mai incepe cateva proiecte de la prezentari la interviuri

http://www.korea.forumgratuit.ro

4romania-coreea un tot unitar Empty Re: romania-coreea un tot unitar Dum Iul 24, 2011 10:54 pm

Seo

Seo
Infirmiera

Nu ai pentru ce. Chiar te pricepi. iti urez succes in continuare si continua tot asa, te pricepi

5romania-coreea un tot unitar Empty Re: romania-coreea un tot unitar Mar Iul 26, 2011 1:01 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Foarte frumos text
Nici eu nu am pus niciodata in evidenta deosebirile si asemanarile dintre Coreea si Romania
Nici nu stiam ca Romania este scrisa in caertile vechii ale Coreei sub numele de Neuk Ma Ni
Felicitari
Si abia astept sa-ti vad si celalalte proiecte si interviuri daca le postezi pe forum
Mult succes in continuare

6romania-coreea un tot unitar Empty Re: romania-coreea un tot unitar Mar Iul 26, 2011 2:26 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

multumesc Very Happy

http://www.korea.forumgratuit.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum