Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

 » Timp liber » Out the korea » India » Sari-ul

Sari-ul

+3
sayong
Serenity
Gaby
7 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Sari-ul  Empty Sari-ul Mier Iul 06, 2011 5:17 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Din multe puncte de vedere India ramane inca un taram mult prea putin exploatat, insa atunci cand vorbim despre moda si textile lucrurile se schimba radical.De-a lungul timpului India a oferit nu doar matasuri si casmir europenilor ci si nenumarate surse de inspiratie la nivel de estetica.Originile sari-ului nu sunt pe deplin cunoscute, insa din cercetarile efectuate pana in prezent primul sari purtat de o femeie dateaza din anul 100 i.Hr. Sari-ul cu pricina acoperea intregul corp si era foarte voluminos. Dansatoarele din templele indiene purtau astfel de sari-uri care le ofereau libertate de miscare si le mentineau in acelasi timp standardul de modestie.

Sari-ul difera de la o zona a Indiei la alta, atat in ceea ce priveste motivele cat si dimensiunile. Sari-ul este constituit de o bucata de panza/matase/bumbac/georgette de 4 pana la 8 metri lungime si 1 metru si jumatate latime.

Acest material se infasoara in jurul taliei, apoi in partea superioara a corpului, iar stilurile in care poate fi purtat difera in functie de ocazie (traditia indiana spune ca atunci cand o femeie se casatoreste primeste ca zestre 40 de sariuri, iar dupa casatorie trebuie sa isi mai cumpere inca pe atatea) si desigur de obiceiurile fiecarei zone in parte.

In India conceptul de frumusete la o femeie se rezuma la o talie de viespe si bustul sau soldurile generoase. Numeroase sculpturi si reprezentari grafice ale vremii stau marturie acestui fapt, iar sari-ul era considerat costumul perfect pentru a pune in valoare proportiile feminine: accentul era pus pe talie (uneori femeile obisnuiau sau poarte in talie cate o curea lata cu un design foarte elaborat, tocmai pentru a o evidentia) iar drapajele nu faceau decat sa mareasca din punct de vedere optic zona slodurilor si a bustului.

Sari-urile prezentau diferite motive realizate manual, fiecare dintre ele avand o semnificatie aparte. Nu va ganditi ca la ora actuala motivele despre care va vorbesc au disparut cu totul. Dimpotriva, unele dintre ele sunt mai prezente ca niciodata nu doar in India ci in colectiile designerilor internationali. Cel mai cunoscut este cu siguranta “paisley”, care in cultura indiana este un simbol al fertilitatii.
Sari-ul  Burgundy_baluchari_sari_depicting_an_indian_wedding_yf34
Elefantul reprezentat sub diferite forme este asociat cu regalitatea si puterea, fiind de asemenea si zeul invataturii “Ganesha”. Pestele este un alt motiv prezent pe sari-urile indiene. Acesta indica abundenta, bogatia si fertilitatea, iar sari-urile ce au brodate pesti se regasesc in special in zonele de coasta. Nu in ultimul rand, papagalul denota pasiune iar “rudrak sha”, samanta unui arbore care creste in regiunea Himalaya este un simbol religios important, fiind dedicat lordului Shiva.

In India alegerea unui sari trebuie sa respecte si anumite aspecte ce tin de cromatica. Rosul spre exemplu este preferat pentru tinuta de nunta (se spune ca aduce noroc in cuplu), fiind in acelasi timp culoarea regalitatii.
Sari-ul  2011-Indian-Wedding-Sari

Sari-ul galben este purtat de catre mamele care au nascut de curand iar albul (contrar poate a ceea ce am fi tentati sa credem) este culoarea de doliu.
Sari-ul  Sari
Sari-ul  10855NoEF_bollywood_sari_utsav
Cat despre cum se poarta un sari, ei bine aici este poveste lunga. Nu doar ca ai nevoie de cateva informatii esentiale dar si de putina indemanare. Pe sub sari se poarta o fusta din bumbac, croita foarte lejer care ajuta la fixarea materialului pe corp.

O latura a sari-ului este introdusa in fusta cativa centimetri, apoi restul materialului infasurat de jur imprejurul soldurilor si realizate cateva pliuri (intre 4 si 6) a caror margine va fi de asemenea introdusa in fusta. In continuare materialul este trecut inca o data in jurul corpului, iar partea ramasa impaturita si dispusa pe un umar.

Sari-ul  Saree_wearing

In functie de calitatea materialului din care este realizat, un sari indian poate costa cativa dolari sau cateva sute/mii de dolari (cel mai scump sari din lume este estimat la aproximativ 100.000 de dolari, iar pentru realizarea lui au fost necesare 4680 de ore de munca).

Metodele traditionale de confectionare a sari-ului se mai pastreaza in satele indiene (cele din Desertul Thar sunt renumite pentru sari-uri) si la ora actuala, iar astfel de piese realizate manual sunt vandute in magazinele specializate la preturi foarte ridicate.

Vopselurile care se folosesc sunt naturale iar pentru a nu deteriora materialul sunt preferate matritele din lemn, la realizarea carora se munceste cateva saptamani la rand.

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

2Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Sam Iul 09, 2011 8:57 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Ador sari-urile mai ales cele purtate de Sadhna din serialul Culoarea Fericiri

3Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Dum Iul 10, 2011 5:02 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Cred ca le e tare frig cu ele iarna

http://www.korea.forumgratuit.ro

4Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Lun Iul 11, 2011 8:17 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Poate se imbraca cu ceva mai gros iarna

5Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Iul 14, 2011 10:48 am

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Si eu ador sari-urile,mai ales cel pe care il purta Hwang-ok din KSR cand a venit in Gaya dar si cele pe care le purtau personajele din Intalnirea inimii,singurul serial indian pe care il urmaresc si care imi place la nebunie

6Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Vin Iul 15, 2011 3:11 am

Ha Ni

Ha Ni
Infirmiera regala
Infirmiera regala

trebuie neaprat sa incerc asta cu fularul mamei!

7Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Mier Aug 03, 2011 12:41 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Si eu ador filmul Intalnirea Inimilor
Personajul meu preferat este Rahul

8Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 10:50 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral


Sari-ul  0cf26a90ec8116c6a418e18
Sari-ul  1dd7361292161498c53c391

9Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 10:55 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Sari-ul  2167ec2234e8c77449e0e23
Sari-ul  0b36e49ed69b849ad6ac83d

10Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 11:01 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Sari-ul  01fd84780ab841f12fa13b1
Sari-ul  3e057b34394d578416b3557

11Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 11:03 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Sari-ul  5b3fbc8c5e52f1dca662216
Sari-ul  6c481c5faaf680bd4cb2b88

12Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 11:07 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Sari-ul  234e07c65214fcfbc5c0e53
Sari-ul  22b03ad6ca6670cd14e7175

13Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 11:23 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Sper sa nu va suparati pe mine ca am pus cateva imagini! Very Happy

14Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 1:08 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

ce frumoase sunt

http://www.korea.forumgratuit.ro

15Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 11, 2011 2:11 pm

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

sayong a scris:ce frumoase sunt
ma bucur foarte mult ca iti plac I love you

16Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Joi Aug 25, 2011 1:45 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Frumoase poze
Ador sari-urile alea

17Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Dum Ian 22, 2012 11:10 am

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Aproape am convins-o pe mama sa-mi cumpere sau sa-mi confectioneze unul caci facem sceneta la Maitreyi la romana vreau sa ma imbrac autentic

18Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Dum Ian 22, 2012 11:12 am

Roxy_Yumi

Roxy_Yumi
Administrator
Administrator

super
sa ne postezi imaginea cu tine intr-un sary

http://se7enworld.forumcreativ.ro/forum.htm

19Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Dum Ian 22, 2012 11:13 am

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Sigur,indata ce fac rost de el

20Sari-ul  Empty Re: Sari-ul Dum Ian 22, 2012 11:15 am

Roxy_Yumi

Roxy_Yumi
Administrator
Administrator

wwwww
multumim mult

http://se7enworld.forumcreativ.ro/forum.htm

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

 » Timp liber » Out the korea » India » Sari-ul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum