Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Despre serial:Doctorul Hur Jun

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Despre serial:Doctorul Hur Jun Mier Feb 02, 2011 10:01 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Despre serial:Doctorul Hur Jun 1999-legendary-doctor-hur-jun

Doctorul Hur Jun a trait in secolul al XVI-lea, in timpul dinastiei Chosun. Filmul prezinta o impresionanta drama istorica despre viata lui Hur Jun, un medic legendar care a obtinut rezultate marete in medicina, care l-au ajutat sa-si depaseasca statutul social. Cu toate acestea, adevaratul motiv pentru care numele sau este pomenit si in prezent este daruirea de sine pentru a-i vindeca pe cei suferinzi.

Actiunea se desfasoara la circa 50 de ani dupa moartea lui Dae Jang Geum, prima femeie medic (eroina serialului Giuvaerul palatului). Rezultatele deosebite pe care Hur Jun le-a obtinut in medicina l-au ajutat sa-si depaseasca statutul social. Numele sau este legat nu numai de activitatea sa ca medic la Curtea Regala, ca autorul unei lucrari de referinta in istoria medicinii orientale, dar si ca medic cu o daruire de sine extraordinara pentru a-i vindeca pe cei saraci si suferinzi.

Site-ul TVR scrie ca povestea incepe cand mama tanarului Hur Jun se imbolnaveste, iar el o duce la un medic vestit al acelor locuri. Astfel, Hur Jun descopera efectele miraculoase ale acupuncturii si incepe sa lucreze ca sclav in casa doctorului, statutul sau social nepermitandu-i sa devina asistent in adevaratul sens al cuvantului. Ajutat de o inteligenta sclipitoare, de medicul Yoo I-Tae care ii devine mentor, dar si de frumoasa lui asistenta, Hur Jun acumuleaza in scurt timp cunostinte temeinice de medicina si, curand, are si primul pacient: o tanara care incercase sa se sinucida. Printr-o interventie aproape miraculoasa, Hur Jun salveaza tanara si, pentru ca aceasta era foarte saraca, el nu accepta nicio plata. Asa se face ca in scurt timp, vestea despre doctorul cel iscusit care nu ia bani de la saraci se raspandeste ca focul, mai noteaza TVR.

Realizarile lui tot mai multe si de rasunet in domeniul medicinei ajung si la urechile regelui care il invita la Palat. In ciuda numeroaselor piedici puse de oficiali, Hur Jun face dovada maiestriei sale si salveaza viata mai multor membri ai familiei regale, devind medicul personal al regelui.

Intrigile permanente de la Palat si framantarile politice duc insa la exilarea lui Hur Jun intr-o provincie indepartata din sudul tarii. Aici, el continua munca de cercetare si de ingrijire a bolnavilor saraci, scriind totodata si celebra carte "Dong Yi Bo Gam" (Comorile Medicinei Orientale), lucrare de referinta in istoria medicinei, publicata de-a lungul vremii in multe tari cu traditie in acest domeniu, inclusiv in China si Japonia.

In Coreea, serialul Legendele palatului: doctorul Hur Jun a fost nu numai un succes rasunator, dar a si declansat o revenire in forta a interesului oamenilor fata de medicina traditionala orientala.



Ultima editare efectuata de catre Gaby in Joi Iul 07, 2011 7:53 am, editata de 1 ori

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

2Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Distributia Mier Feb 02, 2011 10:03 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Jun Kwang Ryul as Heo Joon
Hwang Soo Jung as Lady Ye Jin
Lee Soon Jae as Doctor Yoo Ui Tae
Kim Byung Se as Yoo Do Ji (Ui Tae's assistant)
Jung Wook as Kim Min Se
Jung Hye Sun as Ms. Son (Heo Joon's mother)
Hong Choong Min as Lee Da Hee (Heo Joon's wife)
Joo Hyun as Heo Ryun (Heo Joon's father)
Jo Kyung Hwan as Yang Ye Soo
Park Chan Hwan as King Seonjo
Jang Seo Hee as Kim In-bin
Park Joo Mi as Kim Gong-bin
Kim Seung Soo as Prince Gwanghae
Im Hyun Sik as Im Oh Geun (Ui Tae's secretary)
Park Jung Soo as Ms. Oh (Ui Tae's wife)
Sung Hyun Ah as medicine lady So Hyun
Lee Hee Do as Goo Il Seo
Choi Ran as Hong Choon
Han In Soo as Ahn Kwang Ik
Kim Eun Soo as So Bi
Im Dae Ho as Yang Tae
Im Ho as Lee Jung Myung
Yeo Hyun Soo (여현수) as Kim Sang Hwa
Kwak Jung Wook as young Sang Hwa
Maeng Sang Hoon as Kim Man Kyung
Byun Hee Bong as Sung In Chul
Park Young Ji as Jung Sung Pil
Lee Jae Po as Park Man Joo
Kim Hae Sook as Ham Ahn's wife
Cha Kwang Soo as Sung Myung Hoon
Eom Yoo Shin as Duk Geum
Lee Hyun Kyung as Se Hee
Lee Joo Hee as Chae Sun
Oh Tae Kyung as Heo Gyum
Choi Eun Joo as Uhn Nyun Yi
Lee Sook as Ha Dong's wife
Kwon Yeon Woo (권연우) as Soo Yeon
Jung Ho Geun as Jung Tae Eun
Jung Myung Hwan as Bae Chun Soo
Jo Hyun Sook (조현숙) as Sook Jung
Joo Min Joon (주민준) as Kim Byung Jo
Park Jong Kwan (박종관) as Jung Jak
Moon Hee Won (문희원) as Song Hak Gyu
Jung Seung Ho as Jang Hak Do
Lee Young Ho (이영호) as Gong-bin's younger brother

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

3Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Sam Apr 02, 2011 4:41 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Am avut multe de invatat la acest serial mai ales despre medicina
Mi-a placut mai ales iubirea lui Jun fata de sotia sa si de copilul lui

4Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Mar Iul 05, 2011 10:45 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

nu l-am vazut pe tot. Doar vinerea l-am putut urmari din pacate dar planuiesc sa il vad in vacanta tot

http://www.korea.forumgratuit.ro

5Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Mier Iul 06, 2011 4:35 am

Ha Ni

Ha Ni
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Eu cred ca Hur Jun ar fi iubit-o si pe YeJin,dar era cam casatorit...

6Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Mier Iul 06, 2011 9:17 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

sincera sa fiu o preferam pe ye jin.

http://www.korea.forumgratuit.ro

7Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Mier Iul 06, 2011 10:38 am

Roxy_Yumi

Roxy_Yumi
Administrator
Administrator

mai vreau sa vad filmul asta inca o data

http://se7enworld.forumcreativ.ro/forum.htm

8Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Joi Iul 07, 2011 6:10 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

si eu la fel. Desi este un serial vechi a fost realizat extrem de bine

http://www.korea.forumgratuit.ro

9Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Sam Iul 09, 2011 7:40 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Cele mai frm seriale st cele facute despre istoria Coreei
Mie imi plac mult filmele vechii st mult mai frm decat cele de acum si mai ales sunt facute din povesti adevarate nu ca cele de akum care arata cum va fii viitorul peste cativa ani

10Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Dum Iul 10, 2011 4:12 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

Imi plac mult cele istorice. Sustineam sus si tare ca cele istorice sunt mai bune dar dupa ce am vazut cateva contemporane am observat ca sunt absolut divine si ai multe de invatat din ele. Preferatul me este boys over flowers. E fantastic. Coreenii stiu sa faca filme minunate

http://www.korea.forumgratuit.ro

11Despre serial:Doctorul Hur Jun Empty Re: Despre serial:Doctorul Hur Jun Lun Iul 11, 2011 8:31 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Asa este fac cele mai frm filme

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum