Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Despre serial

+3
sayong
Serenity
Gaby
7 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Despre serial Empty Despre serial Mier Feb 02, 2011 9:03 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Gen :Dramă;Istoric
Ţară de origine: Coreea de Sud
Nr. de episoade:77
Producător:Lee Byung Hoon
Anul:2008


Furtuna la palat este un serial coreean, istoric si dramatic ce prezinta viata imparatului Jeongjo, al 22-lea imparat al dinastiei Joseon. Acesta a ramas in amintirea coreenilor ca fiind intelegator cu omul de rand in ciuda originii sale regale.

Serialul incepe cu copilaria imparatului, atunci cand acesta se imprieteneste cu alti doi copii ce lucreaza la palat, si care vor fi mai tarziu expulzati. Bunicul lui Jeongjo il izoleaza pe tatal copilului intr-un sipet de orez, fara apa si fara mancare deoarece se teme ca printul coroanei planuieste o lovitura. Povestea se deruleaza mai apoi pana la anii adolescentei lui Jeongjo, cand se reintalneste cu prietenii din copilarie. Toata perioada in care el domneste este presarata cu intrigi. Bineinteles ca din viata imparatului nu lipseste dragostea si tanarul se indragosteste de prietena lui din copilarie, Song Yeon.

Serialul prezinta viata plina de triumf, regrete, incercari grele si realizari istorice ale lui Jeongjo, un imparat cu mintea deschisa care a aparat valorile democratice.

A fost un lider innascut care a pus capat politicii partizane vicioase si a revitalizat economia cu vasta sa cunoastere a pietei de desfasurare. In secolul XVIII a creat o puternica paradigma si a condus regatul cu multa iscusinta. Acest serial acopera episoade ale vietii lui si preamareste realizarile savantilor care au contribuit la consolidarea puterii regatului.

Apogeul artelor coreene a fost atins in timpul dinastiei Joseon. Arhitectura a stralucit prin remarcabila constructie a fortaretei Hwaseong, permitand culturii occidentale sa se strecoare in regat. Oameni de seama ai istoriei artei coreene (cum ar fi Park Ji-won, Lee Ick, Jung Yak-yong, Kim Hong-do, Shin Yoon-bok si altii) apar, de asemenea, in Furtuna la palat. Chiar si cele 10 tentative de omor, survenite in timpul vietii lui Jeongjo, sunt prezentate in serial.

Totodata, drama surprinde si momentul de cotitura al economiei secolului al XVIII-lea, intarirea armatei regale si multe alte aspecte ale istoriei din vremea lui Jeongjo.

In rolurile principale ii vedem pe mult premiatul Lee Seo Jin in rolul lui imparatului Jeongjo si pe Han Ji-min in rolul lui Song-Yeon Seong (care in Giuvaerul palatului a jucat rolul lui Shinbi). Serialul are 77 de episoade si prima oara a fost difuzat in anul 2007. La fel ca si Giuvaerul palatului, si Furtuna la palat a fost recompensat cu multe premii.

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

2Despre serial Empty Distributia Vin Feb 11, 2011 6:21 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Lee Seo Jin - Yi San / King Jeong Jo
Park Ji Bin - copilul Yi San
Han Ji Min - Seong Song Yeon
Lee Han Na - micuţa Song Yeon
Park Eun Hye - regina Hyo Eui
Lee Jong Soo - Park Dae Su
Kwon Oh Min - copilul Dae Su
Lee Soon Jae - regele Yeong Jo
Kyun Mi Ri - doamna Hye Kyeong (mama lui Yi San)
Kim Yeo Jin - prinţesa Jeong Sun (soţia lui Yeong Jo)
Sung Hyun Ah - prinţesa Hwa Wan (fata lui Yeong Jo)
Jo Yeon Woo - Jeong Hu Kyeom (fiul adoptiv al Hwa Wan)
Lee In Sung - copilul Hu Kyeom
Song Chang Ui - Jung Yak Yong
Han Sang Jin - Hong Guk Young (mâna dreaptă al lui Jeong Jo)
Maeng Sang Hoon - eunucul Nam / Nam Si Cho
Han In Soo - Chae Je Gong
Lee Hee Do - Park Dal Ho (unchiul lui Dae Su)
Kyung In Sun - Mak Seon (patroana tavernei)

Departamentul de artă
Ji Sang Ryul - Artist Lee Cheon
Yoo Min Hyuk - Artist Tak Ji Soo
Shin Guk - Park Yeong Mun (şeful departamentului)
Lee Ip Sae - Cho Bi (Damo)
Kim Yoo Jin - Si Bi (Damo)
Lee Seung Ah - Mi Soo (Damo)

Alti oameni
Jo Kyung Hwan - Choi Seok Joo
Shin Choong Shik - Hong Bong Han
Na Sung Gyoon - Hong In Hwan
Jung Myung Hwan - Kim Kwi Joo
Lee Jae Yong - Jung Tae Woo
Jung Ho Geun - Min Joo Sik
Kim So Yi - însoţitoarea Kim
Lee Sook - însoţitoarea Kang
Ji Sung Won - Won Bin
Yoo Yun Ji - Hwa Bin
Lee Chang Hoon - prinţul Sado
Kang San - prinţul Eun Jeon
Kang Sang Woo - Kang Doo Chi
Jung Jae Gon - Park Je Ga
Seo Yoon Ah - însoţitoarea Park Soo In
Im Hyun Sik - un artist faimos

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

3Despre serial Empty Re: Despre serial Sam Apr 02, 2011 4:31 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Multumim pt info
Very Happy

4Despre serial Empty Re: Despre serial Mar Iul 05, 2011 10:34 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

as vrea sa se redifuzeze. Este unul din cele mai bune seriale iar lee seo jin este remarcabil

http://www.korea.forumgratuit.ro

5Despre serial Empty Re: Despre serial Sam Iul 09, 2011 7:37 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Eu din pacate nu l-am vazut pe TVR1 dar sper sa-l bage din nou

6Despre serial Empty Re: Despre serial Sam Iul 09, 2011 8:51 am

madys

madys
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

mi-a placut serialul,a fost frumos! Smile

7Despre serial Empty Re: Despre serial Dum Iul 10, 2011 4:07 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

si eu sper. Am o presimtire ca s-a redifuzat giuvaerul pentru ca toate sa fie redifuzate. Daca e asa atunci urmeaza furtuna

http://www.korea.forumgratuit.ro

8Despre serial Empty Re: Despre serial Lun Iul 11, 2011 8:27 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Da am vazut ca a bagat din nou giuvaierul dar cum ai sp cred ca o sa le bage pe toate dar tot dimineata ca asta

9Despre serial Empty Re: Despre serial Sam Iul 23, 2011 12:47 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

da. Oricum este uimitor. Nu inteleg de ce nu a avut atata popularitate desi este indragit si premiat! Este una dintre capodopere. Este muuuuulltt mai frumos decat jumong

http://www.korea.forumgratuit.ro

10Despre serial Empty Re: Despre serial Mar Iul 26, 2011 12:29 pm

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Intr-adevar a fost un serial fascinant si ar fi foarte bine daca l-ar baga din nou,doar sa nu fie dimineata, ca atunci e scoala:(

11Despre serial Empty Re: Despre serial Mier Aug 03, 2011 1:14 pm

Ae Mi

Ae Mi
Aducatoare de apa
Aducatoare de apa

mi'e dor de serialul asta! nici nu mi'o mai amintesc bine pe song yeon, cand ma gandesc la ea imi vine in minte figura lui dong yi, seamana putin personajele (desi parca song yeon era mai linistita Very Happy ) ... E clar, trebuie sa revad Yi San, pentru ca nu'mi mai amintesc prea mult din el.

12Despre serial Empty Re: Despre serial Vin Aug 05, 2011 12:11 am

Roxana2708

Roxana2708
Carator de palanchine
Carator de palanchine

Gaby a scris:Gen :Dramă;Istoric
Ţară de origine: Coreea de Sud
Nr. de episoade:77
Producător:Lee Byung Hoon
Anul:2008


Furtuna la palat este un serial coreean, istoric si dramatic ce prezinta viata imparatului Jeongjo, al 22-lea imparat al dinastiei Joseon. Acesta a ramas in amintirea coreenilor ca fiind intelegator cu omul de rand in ciuda originii sale regale.

Serialul incepe cu copilaria imparatului, atunci cand acesta se imprieteneste cu alti doi copii ce lucreaza la palat, si care vor fi mai tarziu expulzati. Bunicul lui Jeongjo il izoleaza pe tatal copilului intr-un sipet de orez, fara apa si fara mancare deoarece se teme ca printul coroanei planuieste o lovitura. Povestea se deruleaza mai apoi pana la anii adolescentei lui Jeongjo, cand se reintalneste cu prietenii din copilarie. Toata perioada in care el domneste este presarata cu intrigi. Bineinteles ca din viata imparatului nu lipseste dragostea si tanarul se indragosteste de prietena lui din copilarie, Song Yeon.

Serialul prezinta viata plina de triumf, regrete, incercari grele si realizari istorice ale lui Jeongjo, un imparat cu mintea deschisa care a aparat valorile democratice.

A fost un lider innascut care a pus capat politicii partizane vicioase si a revitalizat economia cu vasta sa cunoastere a pietei de desfasurare. In secolul XVIII a creat o puternica paradigma si a condus regatul cu multa iscusinta. Acest serial acopera episoade ale vietii lui si preamareste realizarile savantilor care au contribuit la consolidarea puterii regatului.

Apogeul artelor coreene a fost atins in timpul dinastiei Joseon. Arhitectura a stralucit prin remarcabila constructie a fortaretei Hwaseong, permitand culturii occidentale sa se strecoare in regat. Oameni de seama ai istoriei artei coreene (cum ar fi Park Ji-won, Lee Ick, Jung Yak-yong, Kim Hong-do, Shin Yoon-bok si altii) apar, de asemenea, in Furtuna la palat. Chiar si cele 10 tentative de omor, survenite in timpul vietii lui Jeongjo, sunt prezentate in serial.

Totodata, drama surprinde si momentul de cotitura al economiei secolului al XVIII-lea, intarirea armatei regale si multe alte aspecte ale istoriei din vremea lui Jeongjo.

In rolurile principale ii vedem pe mult premiatul Lee Seo Jin in rolul lui imparatului Jeongjo si pe Han Ji-min in rolul lui Song-Yeon Seong (care in Giuvaerul palatului a jucat rolul lui Shinbi). Serialul are 77 de episoade si prima oara a fost difuzat in anul 2007. La fel ca si Giuvaerul palatului, si Furtuna la palat a fost recompensat cu multe premii.

13Despre serial Empty Re: Despre serial Vin Aug 19, 2011 4:15 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Am o veste buna:incepe din nou pe Tvr 1,vineri la 10:10(dimineata)!Very Happy

14Despre serial Empty Re: Despre serial Vin Aug 19, 2011 1:33 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

super!!! E cum banuiam. De asta s-a redifuzat giuvaerul. Tvr-ul vrea sa le ia pe toate la rand din nou.

http://www.korea.forumgratuit.ro

15Despre serial Empty Re: Despre serial Lun Aug 22, 2011 11:54 am

ana_maria_janggeum

ana_maria_janggeum
ModeratorFilme
ModeratorFilme

De-abia astept!bounce

16Despre serial Empty Re: Despre serial Sam Sept 03, 2011 4:56 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

E bine ca le-a bagat din nou
Dar eu nu o sa mai apuk sa vad tot serialul ca trebuie sa merg la likeu dimineata
Sad

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum