Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Despre serial

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Despre serial Empty Despre serial Mier Iul 20, 2011 6:19 am

Song-yo

Song-yo
ModeratorActori

Unul dintre serialele coreene care a devenit cunoscut în întreaga lume şi a cucerit şi pe iubitorii acestui gen de la noi este “Regatul vântului” (Kingdom of the Winds / Land of the Wind). Sunt sigură însă, că mulţi dintre voi nu l-au văzut încă. Pentru mine, a fost primul film coreean pe care l-am urmărit cu sufletul la gură şi de atunci am descoperit această lume fermecătoare, Coreea.„Regatul vântului” este un serial istoric cu un buget mare, care a captivat audienţa şi a câştigat mai multe premii KBS în 2008. Pe lîngă un scenariu bine pus la punct, el conţine scene cu bătălii grandioase, conspiraţii, intrigi politice şi tentative de asasinat. O parte dintre secvenţele din serial au fost filmate în China.Povestea serialului este despre Muhyul, al treilea rege al Goguryeo căruia i se mai spunea “Zeul războaielor”. Muhyul este nepotul lui Jumong, întemeietorul Goguryeo. Se spunea că Muhyul s-a născut blestemat să-şi ucidă părinţii, fraţii, fiul şi să distrugă ţara. Tatăl său, regele Yuri, a fost îngrozit de profeţie, dar nu s-a îndurat să-şi ucidă propriul copil, aşa că a ordonat fiului mai mare, Haemyung, să-l ia pe bebeluş şi să-l ducă undeva departe de Palat, pentru a trăi ca om de rând, fără să ştie cine este de fapt.

De-a lungul celor 36 de episoade Muhyul trece printr-o mulţime de probe şi încercări pentru a-şi depăşi soarta nefastă şi, în cele din urmă, ajunge un rege puternic. El va realiza, ceea ce n-a reuşit tatăl lui: să împlinească visul lui Jumong de a cuceri regatul Buyeo al regelui Daeso.
Din serial nu lipseşte nici povestea de dragoste interzisă dintre Prinţul Muhyul şi Prinţesa Yeon din regatul duşman Buyeo. Cu toate acestea, din iubirea lor va apărea viitorul Prinţ Hodong, despre care s-a realizat un alt serial „Ja Myung Go”. În această poveste nu sunt doar ei doi, ci, ca în multe kdrame istorice, există un triunghi amoros… mai este şi Dojin, prietenul din copilărie al lui Yeon, care o iubea în tăcere. Bineînţeles, că se produce inevitabilul şi prietenia care îi leagă pe Muhyul şi Dojin se rupe şi devin duşmani.Vă spuneam la început că acesta a fost prima kdrama pe care am văzut-o, iar Song Il Gook m-a impresionat foarte mult ca actor. El suferă o extraordinară transformare, de la copilul-pictor crescut într-o peşteră, la prinţul Muhyul şi apoi la regele Daemusin.La un moment dat în film, apare o scenă în care Muhyul face un portret al iubitei lui, Yeon. Ce nu ştiţi probabil e că desenul este realizat chiar de Song Il Gook, care dovedeşte că este talentat nu numai la actorie, ci şi la desen!Din distribuţie fac parte Song Il Gook (prinţul Muhyul / regele Daemusin), Choi Jung Won (prinţesa Yeon), Jung Jin Yung (regele Yuri), Park Gun Hyung (Do Jin) şi mulţi alţi actori. Pe o parte dintre ei îi veţi recunoaşte, cu siguranţă.
Coloana sonoră a filmului este extraordinar de frumoasă şi am exemplificat cu câteva melodii într-o altă recenzie.
„The Kingdom of the Winds” a fost inspirat după cele 25 de volume ale cărţii de benzii desenate realizate de Kim Jin.

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum