Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Savoare din Jeonju: Miyeok Guk

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Empty Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Lun Iul 11, 2011 6:21 am

Song-yo

Song-yo
ModeratorActori

Miyeok este o supa traditionala coreeana care este servita, in general, cu ocazia zilelor de nastere ca o amintire a ceea ce a insemnat prima mancare a omului prin intermediul laptelui mamar, aceasta fiind adesea aleasa de viitoarele sau proaspetele mamici, datorita calciului si iodului pe care il contine si care stimuleaza productia de lapte si fluidizeaza sangele. Se crede ca consumul de Miyeok Guk (Supa Miyeok) in ziua aniversarii tale iti va aduce noroc pentru anul urmator.
Datorita faptului ca este recunoscuta ca fiind o supa cu multi nutrienti, Miyeok Guk se bucura de popularitate pe toata perioada anului, atat in restaurante, cat si in casele din Coreea.
• Ingrediente
20g alge
2 cani cu apa
10g carne de vita
2 lingurite de usturoi maruntit
2 lingurite ulei de susan
1/3 lingurita de piper
3 lingurite sos de soia
½ lingurita de sare
1 lingurita de untdelemn
¼ ceapa tocata marunt

• Mod de preparare
Intr-un bol de ceramica, puneti algele impreuna cu 2 lingurite de ulei de susan, usturoiul si carnea de vita. Lasati la prajit pana se patrunde bine carnea.
Apoi adaugati apa si lasati sa fiarba. Luati cu o paleta spuma ce se formeaza deasupra
Dupa ce nu se mai formeaza spuma, adaugati sosul de soia, sarea, piperul si untdelemnul.
Si supa e gata.

Sursa: koreafilm

2Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Empty Re: Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Mar Iul 12, 2011 4:52 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Multumim pt reteta
O fac si eu dar knd o sa fac rost de alge:D Very Happy

3Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Empty Re: Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Joi Iul 21, 2011 2:26 am

Ha Ni

Ha Ni
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Suna bine. Si alge avem la Mamaia.

4Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Empty Re: Savoare din Jeonju: Miyeok Guk Dum Iul 24, 2011 12:36 pm

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

song-yo, am editat prezentarea atasand sursa. Ai copiat aceasta reteta de pe koreafilm inclusiv titlul. Sa ai mai mare grija pe viitor. Nu e prima oara asa ca ai cateva avertizari. De acum incolo sa nu mai plagiezi. Te rog frumos. Fata care a postat aceasta recenzie pe koreafilm mi-e prietena si nu vreau ca munca sa ii fie neglijata. Smile

http://www.korea.forumgratuit.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum