Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Despre serial-Legendele palatului: negustorul Lim Sang-ok

+6
sayong
Serenity
Seo
Song-yo
anamaria
Gaby
10 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Gaby

Gaby
AdminFondator

Despre serial-Legendele palatului: negustorul Lim Sang-ok Sangdo-banner

Titlu: Sangdo
Cunoscut si ca: Merchant
Episode: 50
Gen: Istoric
Produs de: MBC

Coreea, în timpul dinastiei Joseon. Tânărul vânzător ambulant ,inteligent în afaceri, Lim Sang -ok străbate ţara în lung şi lat, ca un necunoscut. În timp, el reuşeşte să construiască o adevărată reţea comercială între ţările asiatice, respectând mereu, cu onoare, principiul integrităţii morale. Această atitudine şi faptele sale fac din el unul dintre cei mai respectaţi şi admiraţi negustori ai acelor vremuri. De aceea însuşi împăratul îl aduce în preajma sa, cinstindu-l cum se cuvine! Deşi viaţa negustorului nu este deloc uşoară, iubirea de oameni îl ajută însă să treacă peste greutăţi. Dar pe el, îl iubeşte cineva ? Istoria vieţii sale, pare un roman de aventuri, deşi Lim Sang -ok a existat în realitate!

Distributia:

Lee Jae Ryong este Im Sang Ok
*Maeng Se Chang este tanarul Sang Ok
Lee Soon Jae este Park Joo Myung
Kim Hyun Joo este Park Da Nyung
Park In Hwan este Hong Deuk Joo
Jung Bo Suk este Jung Chi Soo
Hong Eun Hee este Mi Geum (sotia lui Sang Ok)
Han Hee este Jang Mi Ryung
Kim Yoo Mi este Yoon Chae Yeon
Song Jae Ho este Im Bong Hoek (Sang Ok's father)
Na Moon Hee este Mrs. Han (Sang Ok's mother)
Lee Hee Do este Heo Sam Bo
Jung Ho Geun este Jang Suk Joo
Jung Ki Sung este Kim Sat Gat
Lee Joo Hyun este Jang Myung Gook
Kim Se Joon este Bok Tae
Kim Yong Gun este Mo Ga Bi
Lee Kye In este Bae Soon Tak
Park Jung Woo este Kim Dae Hwan
Park Young Ji este Park Jong Kyung
Jung Myung Hwan este Kim Doo Kwan
Seo Bum Shik este Im Jin Han
Park Chan Hwan este Hong Dae Soo / Hong Kyung Rae
Na Sung Kyoon este Kim Tae Chul
Im Hyun Sik este Yang Soo Dong
Shin Gook este Hong Tae Joo
Choi Ran este Woo Yeo Ran
Maeng Sang Hoon este Steward Hwang
Jun Soo Yeon este Im Sang Hee
Kim Ja Ok este Mi Geum's mother
Lee Ah Hyun este Cho Rae
Park Eun Bin este Ippeuni
Jung Sun Il este Sunjo
Lee Sook este Joo Mo
Kim Il Woong
Kim Dong Soo
Baek Hyun Sook

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Foarte interesant,cred ca imi va placea serialul mai ales pentru ca in distributie vad ca sunt multi actori cunoscuti

Song-yo

Song-yo
ModeratorActori

misto serial

Seo

Seo
Infirmiera

am vazut primul episod..insa nu pe tot...pana la 19:00 m-am uitat la povestea tinerei gisaeng...si serialul nou nu prea m-a incantat..chiar daca majoritatea actorilor sunt cunoscuti...

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Chiar ca sunt cativa actori cunoscuti
Pana acum mi se pare interesant Very Happy
Cred ca si acesta o sa fie reusit ca celalalte Despre serial-Legendele palatului: negustorul Lim Sang-ok 3270782448

Gaby

Gaby
AdminFondator

Daca tot v-ati uitat la el.Spunetimi si mie ce sa intamplat.Ca eu m-am intalnit cu niste colegi si nu l-am putut urmari.

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

A fost interesant primul episod.am vazut si multe figuri cunoscute,inceputul e promitator,presimt ca imi va placea din ce in ce mai mult

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

nu stiu de ce nu va place. Mie mi se pare unul din cele mai frumoase prim-episoade. Gaby, in primul ep am facut cunostinta cu micul sang-ok , un copil extrem de inteligent ce invata chineza pentru a ajunge talmaci. Cel mai bun talmaci. Tatal sau era extrem de priceput insa din cauza coruptiei de la examenul de stat nu a reusit sa isi urmeze visul asa ca i-a transmis pasiunea micutului sang-ok. Din pacate familia era saraca asa ca mama lui mergea cu sare in spate ca sa castige cativa banuti. Sang-ok insa mergea prin piete si ajuta negustorii sa negocieze cu chinezii traducand tot. Chinezii erau extrem de impresionati de el. Deoarece datorita micutului negustorii aveau profit ii dadeau cate un banut astfel strangand o suma frumusica. Mama lui l-a vazut din intamplare si l-a batut interzicandu-i sa mearga prin piata. Totusi, doi dintre prietenii sai de la un ansamblu sau ceva legat de circ, aveau nevoie urgent de bani. Micutul si-a calcat pe inima si a mers la un negustor zicandu-i ca ii va dubla profitul daca ii da suma necesara. Astfel a gasit o solutie ingenioasa prin care profiturile cresteau si si-a salvat prietenii. Mergand sa isi exerseze chineza s-a intalnit cu un chinez care a ramas profund impresionat de el imprietenindu-se cu el. Astfel cu timpul micutul a crescut transformandu-se intr-un tanar inteligent si demn. Din cauza unei neintelegeri a ajuns la inchisoare (fiind vina celor doi prieteni ai sai care au ramas tot niste pierde-vara) intalnindu-se la iesire cu o tanara frumoasa. Dupa putin timp, aceasta l-a chemat sa fie talmaci la o intalnire cu chinezii deoarece al lor era plecat. Aveam sa aflam ca tanara era sefa negutatorilor. In incapere, sang-ok a ignorat spusele fetei si a negociat dupa mintea sa obtinand un pret mult mai bun decat sperase aceasta. Dupa ce chinezii au plecat el i-a spus fetei ca acestia mintisera ca erau dintr-o anumita regiune pentru a ascunde faptul ca se grabeau. Daca se grabeau nu puteau pleca cu mana goala. Nedumetita, fata l-a intrebat cum si-a dat seama ca mintisera iar el si-a dovedit vastele cunostinte specificand detalii despre tinutele chinezilor din anumite regiuni, a obiceiurilor si a faptelor concrete( gaby vei intelege mai bine cand vei vedea). Ajuns acasa avea sa afle ca tatal sau a decis sa devina negustor, lucru ce a incercat sa il evite intreaga viata planuind sa plece cu caravana in china. Avand nevoie de bani a mers la un negutator ciudat cu care parea sa aiba legaturi nebanuite care i-a dat banii pe loc fara retineri. Totusi era sa greseasca de doua ori in alegerea marfii. Episodul se sfarseste cand domnisoara de mai inainte ii propune lui sang-ok sa munceasca pentru ea.
Sper ca te-am putut ajuta. Nu prea e reusit rezumatul meu dar e facut in graba

http://www.korea.forumgratuit.ro

Gaby

Gaby
AdminFondator

M-am lamurit cat de cat,multumesc mult,mult, de tot!!!

Pare foarte interesant cele spuse de tine mai ales tinutele chinezilor.Abia astept sa-l vad si eu.Multumesc inca odata!!! I love you

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

n-ai pentru ce. Very Happy De obicei primele episoade nu sunt stralucite insa acesta a fost chiar frumos. Se zicea ca va fi un fel de Hur Jun 2 insa nu e adevarat. Va fi extrem de interesant. Cum s-a zis la prezentare viata sa va parea un roman de aventuri. Asta inseamna ca va fi interesant

http://www.korea.forumgratuit.ro

11Despre serial-Legendele palatului: negustorul Lim Sang-ok Empty Legat de distributia serialului Mier Aug 03, 2011 3:00 am

Christian Dur

Christian Dur
Aducatoare de apa
Aducatoare de apa

Perechea Lee Jae Ryong (Lim Sang-ok), respectiv Song Jae Ho (tatal lui Lim Sang-ok) apar si in drama "My love, my family", transmisa de catre KBS, tot in roluri de fiu, respectiv tata.

Serialul are atmosfera asemanatoare cu cea din Hur Jun si pare mai reusit decat cel prezentat anterior de catre TVR - Kim Soo Ro.

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Asa este Christian Dur si mie mi se pare la fel ca Hur Jun

Irina-Lia

Irina-Lia
Carator de palanchine
Carator de palanchine

....pana acum, la toate serialele difuzate, existau personaje interpretate de actori deosebit de frumosi...acum trebuie sa admiram numai inteligenta, indemanarea si perspicacitatea...cel putin asa mi se pare..oricum, urmaresc cu drag serialul...

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Ai mare dreptate
Joaca foarte bine rolurile pe care li se dau:*

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

SA terminat serialul Lim Sang-ok Sad

samsudean ioan

samsudean ioan
Carator de palanchine
Carator de palanchine

vreau sa-l vad tradus in ro...ce sa fac??? bounce

Roxy_Yumi

Roxy_Yumi
Administrator
Administrator

il poti vedea pe wiki

http://se7enworld.forumcreativ.ro/forum.htm

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum