Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Aranjarea mesei

+2
Ha Ni
Gaby
6 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Aranjarea mesei Empty Aranjarea mesei Sam Apr 09, 2011 8:22 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

ARANJAREA MESEI:

Este unul din aspectele cele mai importante ale bucatariei coreene.Este unic atat ca selectie a felurilor de mancare,cat si ca forma de prezentare.
Diferita de bucataria vecinilor,in cea coreeana,mancarurile se servesc simultan nu consecutiv.
Meniul traditional ( hanjungsik),contine un numar mare de feluri,astfel incat masa plina aduce a banchet.
Obligatoriu,fiecarei persoane se serveste un vas cu supa si un fel cu orez.
Aranjamentul clasic de tip"bansang" sau "bapsang" se bazeaza pe un bol de orez,ca fel principal.Bolul este acompaniat de o supa,o farfurie cu kimchi si o selectie de garnituri(chup)
Aranjamentul de tip "myunsang" se bazeaza,ca fel principal,pe taitei.
Punerea mesei cere ca pentru fiecare persoana sa existe un vas cu orez, in stanga si un vas cu supa,in dreapta,asezate in fata.
In spatele acestora urmeaza un rand ce contine sosuri si kimchi.Urmeaza garniturile asezate pe laterale.Ganiturile calde stau pe flancul drept,cele reci pe flancul stang.
Daca sunt servite feluri comune ca tocanele( chige) si taiteii,vasele acestora se aranjeaza in centrul messei.
Langa fiecare bol cu supa se aseaza o lingura si o pereche de betisoare.Tacamul cel mai folosit in servire este lingura si nu betisoarele.Orezul,supa si tocanele se servesc cu lingura.Betisoarele sunt folosite la garniturile fara sos.Lingura si betisoarele nu se utilizeaza simultan.
Mancarea coreeana se serveste in vase mai mari si grele,fata de Japonia si China,unde sunt folosite vase mici,ca sa fie apropiate de gura in timp ce se mananca.

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

2Aranjarea mesei Empty Re: Aranjarea mesei Vin Iun 24, 2011 10:13 am

Ha Ni

Ha Ni
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Pai la chinezi si la japonezi trebuie sa mananci vreo 10 boluri ca sa te saturi!

3Aranjarea mesei Empty Re: Aranjarea mesei Mar Iul 05, 2011 11:20 am

sayong

sayong
ModeratorGeneral
ModeratorGeneral

ei au talentul de a face o mancare sa arate grozav chiar daca nu e cine stie ce. Totul trebuie sa fie perfect

http://www.korea.forumgratuit.ro

4Aranjarea mesei Empty Re: Aranjarea mesei Mar Aug 30, 2011 12:20 pm

AhHyo

AhHyo
Pictorita

asa e!

5Aranjarea mesei Empty Re: Aranjarea mesei Lun Sept 19, 2011 8:33 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Am vazut si eu cum aranjeaza masa pe net
O aranjeaza in asa fel in cat sa apara asa frumos cum numai ei stiu sa faca

6Aranjarea mesei Empty Re: Aranjarea mesei Mier Sept 18, 2013 12:08 pm

virginia69

virginia69
Aducatoare de apa
Aducatoare de apa

Ii  invidiez ptr. mancarea lor sanatoasa si frumoasa....dar pun si mult suflet la gatit...I love you I love you

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum