Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Baklava tatli ile ceviz ve fistigi antep , uzum kuru

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Song-yo

Song-yo
ModeratorActori

De cand o cunosc eu sau chiar de mai mult timp ea face niste baclavele unice.Este vorba despre bunica mea.Cand avem sarbatori sau musafiri ea le pregateste dis-de-dimineata.Chair daca o mult timp ea este multumita ca le-a facut.Persoana care le mananca se linge pe dege si ii mia cere bunici mele.Deci , sa va dau reteta.
Ingrediente:
-1 kg de faina
-200 ml de apa
- 300 gr de nuci
- 150 gr de unt
- 200 gr de zahar
- 150 ml de miere
-200 ml ducealata de trandafir
-300 gr stafide
-300 gr fistic
-160 ml suc de portocale
-210 kg fructe
160 ml suc lamaie
Mod de preparare:
Pasul 1
Turnati toata faina intr-un vas si puneti putina apa , iar apoi framantati bine si iar puneti apa tot asa pana cand se termina apa.
Pasul 2
Puneti coca intr-un loc si puneti peste ea un prosop.Lasatio sa creasca timp de 6 ore.
Pasul 3
In timp ce coca creste pregatiti sucul de portocale si sucul de lamaie .Luati 8 portocale si 8 lamai si stoarcetile , apoi punetile intr-un castron separat fiecare.
Pasul 4
Luati dulceata de trandafiri , untul , zaharul , mierea si amestecatile pe toate impreuna.Dupa ce le amestecati bagatile la congelator.
Pasul 5
Luati stafidele , nucile , fisticul si fructele.Amestecati stafidele , nucile si fisticul.Fructele trebuie spalate bine , decojate si taiate.Dupa ce le-ati taiat le amestecati cu celalalte.
Pasul 6
Dupa ce trec cele 6 ore luati coca si luati facaletul si intindetio.Dupa , ce ati intinso bine bine pe masa , puneti tot ce se intamplase la" pasul 3 , pasul 4 , pasul 5" si faceti triunghiuri.Apoi inchidetile si bagatile la cuptor la 4 ore.
Pasul 7
Luati din nou zaharul si apa si turnatile intru cazan.Apoi , punetile pe foc timp de 5 minute.
8.Cand scoateti tava de la cuptor turnati repede serbetul "cel de la pasul 7" si mancati cu placere.
Sper sa va placa!Mie mia placut din totdeauna.

Ha Ni

Ha Ni
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Si mie imi face mami baclavale. Sunt buneeeeeeeeeee raaaaaaau!

anamaria

anamaria
Infirmiera regala
Infirmiera regala

Am mancat prima data chiar in Turcia si mi-au placut foarte mult,o puneam mereu pe mama sa imi cumpere iar ea nu prea vroia pentru ca sunt extrem de dulci si ii e teama sa nu-mi creasca glicemia.
Multumim pentru reteta!

Roxy_Yumi

Roxy_Yumi
Administrator
Administrator

mutumim
am sa incerc si eu

http://se7enworld.forumcreativ.ro/forum.htm

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum