Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit tuturor! Inregistreaza-te pentru a comenta serialele in curs de difuzare,dar si pt. ati spune parerea in legatura cu serialele si cultura Coreeana si nu numai!Respecta si vei fi respectat/a!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Norigae

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Norigae Empty Norigae Vin Mai 06, 2011 6:42 am

Gaby

Gaby
AdminFondator

Un pandantiv norigae este un accesoriu traditional pentru femeile coreene,fie ele doamne la palat,in timpurile istorice,fie femei obisnuite.Aceste pandantive contin de la trei la doisprezece culori.
Norigae Images?q=tbn:ANd9GcSfaQHPOcgakog2x-ySBEmJWTT1duUmOTsf-UE8Y591y-jkQTmnFA
Samjak norigae(pandantiv cu trei ornamente),in mod normal contine culori ca rosu,albastru marin si galben,si are forma a trei noduri.
Norigae Images?q=tbn:ANd9GcTfNhhCMxKcSI0yDmyVyd6EChp1l2cMwdBwtONtE6nWhmt8S4w4
Erau purtate de obicei la ceremoniile regale de catre nobilii aristocrati si familiile lor,la ocazii speciale in timpul secolelor 18-19 in timpul dinastiei Joseon,si simbolizau bogatia, pozitia sociala si norocul.
Norigae Images?q=tbn:ANd9GcTs4PyifUjQYcHR8EIq0brS5It6jUBfirr_-ZwH5ph5RTmn3iA0Gg
Erau confectionate din aur,argint,jad sau coral rosu si decorate cu o varietate de noduri si ciucurei colorati.Pe langa faptul de a fi un accesoriu,norigae reprezinta demnitatea si frumusetea femeilor coreene.Au fost pretuite si mostenite din generatie in generatie ca obiecte de familie in familiile regale.Aceste pandantive sau brelocuri erau agatate de partea de sus a hanbokului si anume de jeogori:

Norigae Images?q=tbn:ANd9GcS4NPTyDoNwuTxxcsUlBizSqqweWaMUozvleg8cXCbxXAR-ZsmyMg
Norigae Images?q=tbn:ANd9GcRv1J5U3RFB2_nS44jZKdJ2mlRQsfQcQQMhjsiYr_38LoJaVCJ2

Erau tinute in cutiute :
Norigae Images?q=tbn:ANd9GcS9G3HOLnazt3v0kM22XN7B5PHDnbyM0cEDRit4oU9NFE6t15OOag

https://fani-coreea.forumgratuit.ro

2Norigae Empty Re: Norigae Dum Mai 08, 2011 10:25 am

Serenity

Serenity
ModeratorFilme
ModeratorFilme

Ce frumoase sunt
Am vazut in multe seriale aceste accesori si nu stiam cum se numesc
Multumesc pentru detali
Mi-ar placea sa am si eu unu Very Happy

3Norigae Empty Re: Norigae Mar Aug 30, 2011 12:37 pm

AhHyo

AhHyo
Pictorita

Imi plac mult,am unul dar imi e frica sa-l ating:))

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum